patik* bulma rehberi

sizler için kitap “bulma” rehberi hazırladım:

1. siyaset ile ilgili kitap bölümüne girdiniz. türk siyaset yazarlarından uzak durun. özellikle prof. dr. BİLMEM NE gibi yazarlardan uzak durun.

2. yine siyasetle devam edersek, dönem incelemeleri yapılan kitaplara saldırırken, dipnotu olan kitapları alın. kaynakçası da olsun. paranız yetmiyorsa, paranızın yetmediğini bilin. önsözleri okuyun, eğer mesaj kaygısı varsa almayın. mesaj kaygısı insanların toplumsal olaylara ilgisizliği üzerineyse hiç almayın. kimsenin gaveadamı gibi yakınmasını okumak zorunda değilsiniz. dipnot önemli, dipnotsuz kitap, götten uydurulmuş bir kitaptır.

2.1 “son söz” diye bitirilen hiçbir kitabı almayın. neden? kitabın son sayfası son sözdür. artisleşmeye gerek yok.

2.2 “bu kitabı japonya’daki kuzenime ithaf ediyorum” diyen yazarın sıkı takipçisi olun. adamın kimi kimsesi yok, kuzenine sarmış, adamın kimi kimsesi olmaya çalışın.

2.3 vedat günyol’un çevirdiği tüm kitapları alın. adam oralardan iyi çeviriyor.

3. kaynak kitap diye sunulan kitapları almayın. kaynak kitaplar daha yenileri tarafından aşılmış kitaplardır, siz de ben de aşarım o zaman saflığına düşmeyin.

6. şiir kitaplarını almayın. asdfasjdfad. olm zaten 1 saat kitabevinde kalsanız kitabı bitirirsiniz. birinin size o kitabı hediye etmesini bekleyin. yapın bunu.

14. kadın yazarların kitaplarını almayın asdfajsfasfd. samimi söylüyorum almayın. kadınları anlamayabilirsiniz. çok saçma.

4. rus edebiyatını üniversiteye başlamadan önce okuduysanız okudunuz, okumadıysanız okumaya kalkışmayın. aradığınızı bulamayacaksınız.

xi. okumamanız gereken ama isimlerinizi bilmeniz gereken yazarlar şu şekilde: peyami safa, elmalılı hamdi yazır, honore de balzac, victor hugo, emre kongar, üzeyir garih, turgenyev, voltaire, puşkin, alphonse daudet, emile zola,   ebu talib el-mekki, maupassant, bediüzzaman said nursi, fikret görken.

5. felsefe kitaplarını alırken sahafla göz göze gelmemeye çalışın, aradığınız kitabın sokrates zamanında kenan evren tarafından toplatılıp yakıldığını söyleyecektir. çevirisine dikkat edin, içinde “paternalizm, a priori, patriyarkal, dikotomi” gibi kelimeler geçmiyorsa, o kitaba şüphe ile bakın. bir de ilkçağ filozoflarına gönderme yapmayan kitapları sakın almayın. asdfasjdfa.

ya, paranızın yettiği kitabı alın. paranızın yetmediği kitabı da araklayın. yapın bir şeyler. utangaç çekingen, yavaş kanat oyuncusu olmayın, götünüzü kaldırın ve okumadığınız her bir kitap için “içlerinde ne güzel şeyler yazıyordur kim bilir, sıcacık” falan deyin. çok da kitap okumayın, o konuda da artisleşmeyin.

  • evet.
Reklamlar