ümraniye için seyahatname

piknik alanları:
taşdelen piknik alanı hakkında ansiklopedik bilgi: arabayla giriş ücreti 20 liradır. mangal için kömür alabileceğiniz, şiş alabileceğiniz yerler mevcuttur. alan geniştir. arabanızın müzik sistemi sosyal sınıfınızı gösterir. ailecek gittiğinizde, güzel kadın akrabalarınıza voleybol oynatmaktan sakınınız. üstleri başları açılabiliyor. popoları kirlenince, tozları silkelerken bundan tahrik olabilen insanlar vardır. etrafta bir hayli rengarenk giyinmiş kapalı, endüstriyel toplumun yarattığı kadınlar vardır. aile erkeklerini -arabası, düzgün giyimi olanları- koruyunuz.
park alanları:
parklar genelde kocaman tabelalar ile tanımlanır. “eskilerden bir acayip osmanlı adamı parkı” meşhurdur. ümraniye belediyesi parklara sportif faaliyetler için birtakım aletler koymuştur. yazın akşam saatleri mahallenin işleyerek pas tutan kadınları burda spor yapar. genç ve ergenler de sevgilileri ile parkta belirir. parkta uzun uzun konuşurlar, düşülmesi gereken not, parkta kesinkes dudak dudağa öpüşmezler. çünkü konuşacakları, tartışacakları çok şey vardır. kız teknik lisede okuyabilir, oğlan da liseden terk, çakısı olabilen biri olabilir. oğlanın bakışlarında öfke vardır, kime öfkesi? kızın yüzünde asilik vardır. bir parkta bir oğlanla oturmak, özgürlüktür, ahlaki bir takım dayatmalara karşı gelmektir, haklı bir gurur taşımaktır.
ticaret yaşamı:
ticaret belge üzerinde yapılmaz. kağıt israfı yoktur. karşılıklı güven her şeyi halleder. ticarethane sahibi alçakgönüllü, mütevazı ve canayakındır. çocukları eğitim öğretim sistemine alternatif bir takım kolejlerde okuyabilir. ticarethane sahibi, kot pantolon artı çizgili gömlek giyebilir. ayağında da spor ayakkabı olabilir. ya da takım elbisesi vardır, takım üzerinde emanet gibi durabilir. işlerini “inşallah” ile halledebilir. “maşallah” ise takdir biçimidir. “hayırlı olsun” ise helal mal satmanın rahatlığıdır.
okullar:
kalabalık ve devriktir. isyan doludur. devrimciler ya da ülkücüler tarafından yönetilmektedir. öğretmenler dayak yiyebilir. öğretmenlerin okulun hemen çevresinde ticarethanesi olabilir. öğrenciler, zeki olanları ve diğerleri olarak ikiye ayrılır. orta zekalılardan bir bok olmaz, zekasızlar ise baş belasıdır. zekiler ise 2 yıllık bir bölüm kazanarak ailelerini sevince boğabilirler. sefalet ve sefalet terminolojisi nam salmıştır. öğrenciler, sanıldığının aksine fakirlikten okumamazlık etmiyorlardır, zekaları eksiktir. yetersiz beslenme, yetersiz giyinme, yetersiz sosyal altyapı, iletişimsizlik gibi faktörler öğrencileri nefrete, şiddete, bıçaklamaya, kız kavgalarına, disiplin kurullarına düşürüyordur. benim hiç disiplin kurulunda tartışılan aşkım olmadı. aaaa.
aile yapısı:
aile yapısı pek karmaşık değildir. babalar oğulları ve kızları ile muhattap olmaz. anneler ise candır. babalar her daim yoğun, yorgun, dertli ve orospu çocuğudur. anneler ise şefkatli, “al harçlık yaparsın” insanıdır. anneler çok üzgün ve çocuğunun istikbali için kan kusacak kadar direngendir. fakat ümraniye babaları? gamsızlar ordusu. “sanayiye veririm” lafı, şaka unsuru değil, bizzat gerçektir, bu konuda prim verilmez. babalar, yanlış adamlardır; bir berberde “şu karıyı çatır çatır” diye sözegirebilir, sizi dumura uğratabilecek rahatlığı sergileyebilirler. ha ümraniye’de androjinler yok mudur? yoktur. erkeklik ümraniye’de eşeğin mına su kaçırmaktır.
sinemalar ve tiyatrolar:
haldun alağaş sahnesi vardır tiyatro olarak. ümraniye carrefour ile sinema salonu kurulmuştur. allah razı olsun. prenses sineması vardı, hala var mıdır bilmiyorum. ümraniye’de bir kere film izledim, bu konuda bilgilendiremeyeceğim.

aman ya.